Prevence rakoviny

2. 2. 2024

RAKOVINA A DŮLEŽITOST PREVENCE

Rakovina je obecný výraz, který se používá pro rozsáhlou skupinu nádorových onemocnění. Dnes nám je známo více než sto druhů rakoviny, které bývají povětšinou pojmenovány podle místa, tkáně nebo orgánu, kde se vyskytují, případně podle typu buněk, které byly napadeny.
Rozšíření nemoci má většinou za následek souhra různých činitelů. Známe rizikové faktory, které se podílejí na vzniku nádorového onemocnění a které můžeme změnou životního stylu ovlivnit (např. kouření, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrné slunění, stres, nedostatek spánku…). Další faktory, jako jsou věk, pohlaví a genetická predispozice, ovlivnit nemůžeme. Často se na vzniku onemocnění podílí celý soubor rizik. Pro důkladnou léčbu je velmi důležité, aby byla rakovina diagnostikována co nejdříve a ještě předtím, než se rozšíří do celého těla.

Podle odhadů odborníků by bylo možné snížit riziko rakoviny úpravou životního stylu a omezením expozice karcinogenů z vnějšího prostředí tak, že z deseti úmrtí na rakovinu by mohly čtyři případy skončit šťastně. Proto je velice důležité nepodceňovat řádnou prevenci.
Neváhejte se poradit se svým praktickým lékařem. Pomůže Vám nejen zjistit, zda náhodou nespadáte do některé z rizikových skupin, u nichž je vyšší pravděpodobnost možného výskytu onemocnění rakovinou, ale informuje Vás také o možných onkologických preventivních prohlídkách. U mnohých z nich je podle věku a pohlaví pacientů doporučena pravidelnost a rozsah.

vysetreni-u-lekare
odber-krve

Preventivní zdravotní prohlídky
Pacientům starším 18 let zdravotní pojišťovny plně hradí preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky (po uplynutí 23 měsíců). Měl by ji absolvovat každý člověk, i když nemá vůbec žádné zdravotní problémy. Nezapomeňte se na preventivní prohlídku předem objednat, aby vám lékař mohl případně dát žádanku k odběru krve nebo pro další stanovená vyšetření. Přinést budete muset vzorek moči.

Praktický lékař se stará i o screeningová vyšetření pro prevenci rakoviny. Ženám má předat doporučení k provedení mamografie (od 45 let 1x za 2 roky) a ženám i mužům má zajistit screening karcinomu tlustého střeva a konečníku (stanovení okultního krvácení ve stolici speciálním testem 1x za rok od 50 let a 1x za 2 roky od 55 let, nebo screeningová kolonoskopie jednou za 10 let). Tatáž vyšetření ale může ženám provést, resp. dát jim na ně doporučení i gynekolog, a proto je praktický lékař nezajišťuje, pokud má k dispozici výsledky.

Začít bychom však měli již sami u sebe změnou životního stylu. Pozitivní dopady na organismus nám zdravější život přinese v mnoha aspektech, nejen v rámci předcházení různým nemocem.

Jak na to?
Omezit přísun nezdravých tuků, zejména živočišných.
Pravidelný pohyb, ideálně „na čerstvém vzduchu“.
Nevystavovat se nadměrné expozici slunečního záření.
Kvalitní a dostatečný spánek.
Snažit se odstranit či alespoň minimalizovat stresové faktory.
Nekouřit.
Jíst více zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků, celkově zvýšit příjem vlákniny.
Vyhýbat se nadměrnému požívání alkoholu.
Jíst zejména bílé maso a ryby, omezit množství červeného masa.
Zredukovat příjem potravy tak, abychom se vyhnuli obezitě.

 

Přejeme Vám pevné zdraví!
Tým společnosti Všeobecný lékař